Často se na nás obracíte s dotazem, jakou levanduli si máte vybrat pro pěstování v nádobě. Někteří z Vás nemají možnost pěstování v zahradě a chtěli by levanduli alespoň do truhlíku nebo květináče na balkon nebo terasu.

Máme pro vás několik postřehů z našich zkušeností. Nebudeme zastírat, že pěstování levandule v nádobě je těžší,  než pěstování v záhonu. Je to těžší, ale jde to. :-).

Nejprve stanoviště – i na balkoně či terase vyberte slunné místo, na celodenně zastíněném místě se jí dařit nebude.

Volba vhodné nádoby –  zvolte dostatečně velkou nádobu.  Jednak s ohledem na velikost rostliny, jednak ve větší nádobě bude levandule lépe reagovat na případné výkyvy teplot nebo extrémní teploty. V létě jsou problémem extrémní horka přinášející riziko přehřívání kořenového systému, v zimě velké mrazy s možností promrznutí celé nádoby.

Zemina – platí úplně stejné požadavky jako při sázení do záhonu. Zvolte dobře propustný substrát, nejlépe bez rašeliny, na dně pěstební nádoby vytvořte vrstvu drenáže (například z kamínků nebo keramzitu).

Zálivka – levandule nepotřebuje vydatnou zálivku, ale nezapomeňte, že rostliny v nádobě rychleji vysychají. Příděl vláhy tak musí být  větší a rovnoměrnější než u rostlin ve volné půdě.

Nejrizikovějším obdobím je zima. Nádobu obalte např. pytlovinou, tak abyste zabránili jejímu promrznutí. Vzhledem k tomu, že je levandule stálezelená rostlina, potřebuje vláhu i během zimních měsíců. Platí to zejména pro slunečné zimní dny, kdy se denní i noční teplota pohybuje nad bodem mrazu. V takových případech je vhodné rostliny mírně zalít.

Jakou levanduli zvolit – jestli začínáte, doporučujeme volit mezi kultivary L. angustifolia, nejlépe menšími  až středně vzrostlými kultivary. Můžete vyzkoušet například fialové kultivary  Peter Pan, Miss Muffet , Blue Cushion, Blue Scent, Hidcote Dunkel atd.  Z růžových například Little Lotie. V poslední době je v obchodech často nabízena L. stoechas, která je však choulostivější a je třeba ji před zimou přenést do interiéru.