Levandule pod Řípem - Logo

Jediná léčivá?

Rozmáhá se nám tu takový nešvar – jediná správná levandule je ta lékařská, vždyť to přece má už v názvu. Přímočaré, jednoduše srozumitelné tvrzení. Lavandin je kříženec, který nemá takové kvality, je to levandule pěstovaná pro průmysl, nemá léčivé účinky. Je tomu ale opravdu tak?
Začněme levandulí lékařskou, jejíž název nikde mimo Česko (Slovensko) nenajdete, je to tuzemský novotvar. Proto se u nás na farmě snažíme mluvit česky, ale botanicky, a mluvíme o levanduli úzkolisté, což je správný překlad jejího latinského názvu – lavandula angustifolia. Je to léčivý keř (opakujeme, keř), který obsahuje celou řadu léčivých a zdraví prospěšných látek. Roste přirozeně ve středomoří, kde, světe div se, roste i levandule širokolistá – lavandula latifolia. Protože je ale choulostivější, na sever od své domoviny se téměř nepěstuje. Odlišuje se širšími listy (což platí pro přirozeně rostoucí rostliny, v našich prohnojených podmínkách levandull úzkolistou od širokolisté nerozeznáte). A teď šok – je to léčivý keř! Její olej je stejně léčivý jako olej „štíhlé“ příbuzné, používá se i v aromaterapii. To jsou věci. Tabulka porovnatelných látek? Zde jedna rychlá z internetu:

Kafr (10,8–23,2 %)

Lavandulol (0,17 %)

Eukalyptol (28,0–34,9 %)        

Eukalyptol (1,50 %)

Borneol (0,9–3,6 %)

Endo-borneol (1,06 %)

Linalool (27,2–43,1 %)  

Linalool  (26,26 %)

Limonen (0,2–0,9 %)

D-limonen (0,48 %)

Není ona dokonce léčivější? I napadlo vědce křížení, jehož výsledek znáte. Světlo světa spatřil lavandin, levandule ani úzkolistá, ani širokolistá, jednoduše prostřední – lavandula intermedia. Olej je intenzivní, spousta lidí ho upřednostňuje a neví, že je stejně léčivý, jako ten té naší jediné správné levandule lékařské. Některým odborníkům se to nehodí, tak o tom nemluví. Příště si něco povíme o bioaktivních látkách.

Lavandula latifolia (zdroj: https://www.researchgate.net/figure/Flowering-plant-of-Lavandula-latifolia-a-low-evergreen-shrub-associated-with-clearings_fig1_302595084)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Levandule pod Řípem - Logo